юни 2

След „Успели в Русе: Бизнес + IT“

Вече писах за първото събитие през този месец Май – WordPress: Русе 2014. Нека да продължа и със следващото: Успели в Русе: Бизнес + IT.

След опита от миналата година знаех, че нещата ще минат лесно и гладко. Пак беше хаотично и неорганизирано, но имаше напредък – времето стигна и нямаше технически проблеми, с малки изключения. Без гафове не може: като това, че не бях помислил как ще събера всички гости на сцената за дискусията от „Успели в Русе“, или като това, че забравих да се обадя и да потрвърдя участието на всички гости в последния панел. За издънките и изводите ще пиша последно – въпреки, че научих още неща по трудния начин, доволен съм от резултата: тази година определено си мисля, че стана по-добре.

Като при предното събитие бяхме в същата зала. Имаше малко „логистични“ задачи за преди събитието – като например да се вземат столове за гостите на сцената, или като да се отключи залата. Както и при предното събитие Елена и Данчо ми помогнаха, а и охраната на корпуса на университета също беше много разбрана. Христо Ангелов помогна да се завърти съобщение за събитието по мултимедийната система.

 Христо помогна да се завърти анотация за събитието
Христо помогна да се завърти анотация за събитието

Започнахме навреме при сравнително много публика. На страницата на събитието във Facebook имаще записани 88 човека, и на око горе-долу толкова дойдоха. От разговори преди и след събитието разбрах, че деня и часа на събитието не е удачен за ученици и студенти. Като се изключат няколко познати лица от студентите (като Белкин и Ивайло), мога да кажа, че и този път студенти почти нямаше. Идеята за цялото това събитие беше да се покаже именно на студентите, че работа и бъдеше в ИКТ сектора има, и то от хората които са заети в него. Нищо, дано поне една малка част гледа видео записите и реши да се пробват да направят нещо сами, или да научат нещо ново. За следващите събития ще имам едно на ум или да ги синхронизирам заедно с програмата на студентите (поне тези от КСТ), или да са в почивен ден.

Събитието започна с първата лекция на Ивелин Белчев за това „Как да работим с клиенти“, където Ивелин сподели много личен опит, както и анализира много от нещата, които съставят работата с клиентите на фирми, които предлагат услуги в сферата на IT. Мисля си, че Ивелин няма нужда от представяне в Русе -достатъчно е известен като един от двамата ентусиасти (заедно с Мирослав), които се занимават с безплатните курсове от Jumpstart.bg проекта. Лекцията беше много интересна, много детайлна и много добре подредена. Ето слайдовете и видеото:

След кратка почивка втората лекция беше на Румен Димитров за това „Как да станем пижамени предприемачи“. Румен се беше подготвил много добре, и освен да направи интересна презентация успя да отговори и на многото въпроси които получи. Също като с предната лекция, и тук Румен споделя личен опит за пътя, идеите и изводите които е направил докато е разработвал своите дигитални продукти.

Последната част от събитието беше отворената дискусия „Успели в Русе“. Идеята за нея беше публиката на събитието да види и да се запознае от първа ръка с някои от успелите хора от ИКТ бизнеса в Русе. Целта не е да се съберат няколко човека и да говорят колко са велики и успешни (всички от тях признават, че има много нови върхове за покоряване пред тях), а да се види от първа ръка че работата в IT осигурява реален шанс за работа и кариери в Русе. На записа ще се види, че са малко хаотични нещата, и организационно има още какво да се подобрява: едвам се събраха всички гости на сцената (Влади Великов трябваше да седне в публиката), диалогът с публиката беше малко накъсан, проекторът с въпросите светеше точно върху няколко от гостите и трябваше да го спрем (ако не искам гостите ни да получат тен от проектора), бутилките с вода върху бюрото скриваха част от гостите, друга част съвсем малко влизаше в кадър и Ñ‚.н. Все пак се получи добра дискусия по няколко от баналните въпроси които бях подготвил.

Успяхме да приключим всичко навреме. Въобще не беше трудно за организиране, и със сигурност (живот и здраве) ще работя да се организират още такива. Както писах и за предното събитие – влага се не много работа, а след това остават хубави спомени и положителни емоции. Получих много похвали и благодарности, които трябва да споделя с всички които помагаха по най-разнообразни начини.

Време за изводи и критика – трябва да повторя голяма част от нещата от WordPress: Русе 2014, плюс някои специфични проблеми от това събитие:

  • по-добро видео, плюс (по-важно) по-добър оператор от мен: Записите не се получиха много добре, и на моменти звука е слаб; убедил съм се колко е важно видеото за подобни събития – и тук както за WordPress много хора ме потърси с въпроси ще има ли записи (а после – къде са записите).
  • липсата на снимки: имаше много приятели и познати, които можеше да помогнат със снимките, стига да се бях сетил на време, но съвсем забравих за това. От цялата работа има тази готината снимка на Калин Кръстев горе, както и една размазана снимка на мултимедията в корпуса.
  • аудио запис: друго събитие – същия гаф ;) Много исках да да записвам и аудио отделно с диктофона, но точно като предния път забравих да го пусна навреме и около 15-20-30 минути от началото съм ги изтървал. Ще се пробвам да ги монтирам с аудиото от видео записа, и да сглобя цялата дължина на събитието.
  • брой гости за дискусията: аз бях поканил 12, дойдоха 8, от които седем едвам се събраха на сцената (камерата не можа да ги хване всичките), и един трябваше да седне в публиката. Следващият път гостите ще са най-много шест.
  • потвърждение на гостите преди събитието: има много време от обявяването на събитието и самото събитие, и е напълно човешко да се забрави кога е, или пък че има такъв ангажимент. Аз забравих да се обадя на гостите за последния панел и да потвърдя участието им. За мой късмет голяма част от гостите се оказаха по-сериозни и от мен и спазиха ангажимента.
  • организиране на дискусията: трябва да се смени мястото на камерта за да хване всички гости, трябва да се използва друг проектор (или плазма – зависи в коя зала стават нещата) за да се виждат въпросите от публиката, може би трябва да се сложат 2-3 поставени лица в публиката, които да „помогнат“ с първите въпроси в дискусията, и така помогнат публиката да се отпусне  и да започне да задава въпроси и тя.
  • специална страница или сайт за събитието: не помня кой точно го предложи, но идеята е супер – всичко за събитието на едно място, а не както е сега да се разтяга между социалните мрежи и моя сайт. Има готови теми на WordPress които могат много да улеснят нещата.
  • по-добро използване на лекторите: хората, които изнасят презентациите си имат и те свои читатели и почитатели в социалните мрежи – аз би трябвало да го знам, нали съм един от тях! Чрез тях информацията за събитието може да стигне до много повече хора, а и те самите да добият още по-голяма популярност.
  • имаше още неща, ще ги допълвам като се сетя ;)

Отново на финала кратък списък от благодарности:

  • на Ивелин и Пламен за помоща при организирането на това събитие
  • на Йордан Калмуков и Ирена Вълова за помоща с намирането на зала и столовете за гостите
  • на Елена Иванова за помоща за отключването на залата: беше много важно понеже този ден и Данчо и Ирена бяха заети
  • на Русенския Университет, който отново беше нашия любезен домакин.
  • на гостите, които въпреки че аз забравих да предупредя все пак успяха да дойдат
  • на всички които помогнаха да се популяризира събитието и да се събере толкова много публика

Очаквайте скоро да кача това което се е получило от аудио записа.

PS. Благодарения на Георги Паунов има няколко добри снимки от отворената дискусия в края на събитието!

 

След „WordPress: Русе 2014“

Минаха няколко седмици докато намеря време да кача лекциите, видео записите, да ги сглобя както трябва, и най-накрая да пиша за това: накратко какво стана, какви са отзвуците, впечетленията, изводите и т.н.

Нека да следвам нещата в хронологически ред, и започна с WordPress: Русе 2014. Вечерта преди събитието все още не бях готов с лекциите, и след една почти безсънна нощ и още толкова от началото на следващия ден бях готов с лекциите. Нямаше време за репетиции и отиграване, и сигурно от записите си личи, че можеше и много по-добре да се справя.

Залата беше супер, мисля че и преди съм водил нещо там – май в края на миналата учебна година когато отново говорих за WordPress за маниаци. Нямаше технически гафове, и техниката проработи без проблем, HDMI преходника стана и всичко тръгна. От записаните около 77 госта може би имаше около 30-40 човека, почти всички от които отговориха положително, когато ги попитах дали знаят все пак „Какво е WordPress?“. Това малко ме изненада, понеже имах други очаквания – обикновенно когато говоря за WordPress пред студенти те не знаят какво е. Сега обаче беше супер, и за мен беше отличен знак, че публиката (макар и сравнително малко) знае за какво е дошла. Точно студентите и учениците бяха малко, може би защото дата на събитието е през седмицата, а не в почивните дни.

Първата лекция беше на Пламен Кутинчев, който се справи много добре. Говори много непринудено и се получи интересна лекция. Важно е да отбележа, че темата беше хубава, понеже даде възможност Пламен да сподели част от опита си.

За втората лекция идеята беше да е съвместна лекция между мен и Пламен. За съжаление, както писах по-горе аз не успях да се справя със слайдовете навреме, и не остана кога да направим една репетиция как двамата говорим по темата. По темата говорих аз, а Пламен помагаше с въпроси и обеснения за някои от интересните неща по темата за WordPress куките.

Третата лекция е нещо, което имам наум от много време, и само си търсих повод да я направя и да представя. Обсъждал съм я много, с най-различни хора, като в най-големи детайли съм навлизал с Александър Александров и с Марио Пешев, които помогнаха да събера по-пълен набор с идеи за приложението на WordPress. Пламен и Ивелин също помагаха с идеи, и то базирани на вече големия си опит с най-разнообразни проекти на WordPress.

За съжаление Ивелин Белчев не можа да участва, и неговата лекция сигурно ще остане за някое от бъдещите събития, които ще организираме. Както вече писах, имаме идея с Емо Стоянов на есен да направим нов Open Fest в Русе, така че ще има поводи за нови изяви и нови лекции.

Накратко, това беше – не много работа, много приятни емоции и спомени. Горе-долу бързо мина и замина. Създаде кратка еуфория която може би помогна за да се съберат още повече посетители за другото събитие през май – Успели в Русе: Бизнес + IT.

Изводи и идеи за подобрения: следващия път да има по-добро видео, и май (по-важно) по-добър оператор от мен. Записите не се получиха много добре, и на моменти не се чува хубаво. В същото време поне петима човека ме потърсиха да ме питат дали ще има записи, зашото не могат да присъстват, и знам че ако искам този тип събитие да стават по-популярни, то видео-то е много важна част. Друг пропуск е липсата на снимки: имаше много познати, които можеш да помоля да снимат, но съвсем забравих за това. От цялата работа имам само две снимки на Пламен когато започва своята лекция. Идеята ми да записвам и аудио отделно с диктофона не се получи много, понеже забравих да го пусна навреме и около 15-20-30 минути от началото съм ги изтървал.

За финал списък от кратки благодарности:

  • на Ивелин и Пламен за помоща при организирането на това събитие
  • на Йордан Калмуков и Ирена Вълова за помоща с намирането на зала
  • на Елена Иванова за помоща за отключването на залата
  • на Русенския Университет, който отново беше нашия любезен домакин.

Очаквайте скоро да кача това което се е получило от аудио записа.

PS. Разбвах вече, че думата „хостинг“ е добавена в българския речник.