ноември 27

Новият трейлър на Watchmen

Get the Flash Player to see this content.

ноември 26

Разработка на РУ слага край на фалшивите дипломи

Ето какво прочетох днес:

Създаденият от Русенския университет електронен регистър за научни степени и звания значително намали опитите да се фалшифицират дипломи, издавани от Висшата атестационна комисия при Министерския съвет. Подправките вече стават безпредметни, защото автентичността на представяния документ може да се провери веднага в регистъра. Това заявява в благодарствено писмо до ректора на Русенския университет председателят на Президиума на комисията акад. Петър Кендеров.

Регистърът бе създаден в рамките на Виртуалния инфо-център за докторанти от специалисти на Русенския университет съвместно Висшата атестационна комисия. Сайтът съдържа полезна информация за всички докторанти в страната: закони, правилници, виртуална библиотека с 13 дистанционни курса за докторанти, списъци на СНС, документи за защита и други.

Дали това не е поредната преувеличена новина за Русенския Университет ? Да коментирам ли какво мисля за „виртуалния инфо център за докторанти“…

ноември 25

Да се похваля …

… с моята гордост: след корпоративно преструктуриране на работното и място, Поли в момента работи върху BestJobs.bg, и вече един от първите и материали е препубликуван и цитиран няколко пъти:

Чудесно се е справила, нали ;)

ИТ агенцията обяви допитване за домейна „.eu“ на кирилица

Пол Туми[author]icannphotos[/author][/photo]

Ето една новина, която приемам със смесени чувства (заради агенцията, не заради идеята):

Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) обяви на интернет страницата си допитване за домейна „.eu“ на кирилица. Анкетата има за цел да проучи нагласата на хората дали искат паневропейският домейн да има възможност за изписване на кирилица.

При положителна нагласа всеки може да предложи име на домейна „.eu“ на кирилица. То трябва да се състои от две букви, като поне една от тях трябва да е различна от латинска буква. Получените отговори ще се използват за изготвяне на становище на българската страна до Европейската комисия, която единствено може да защити българската позиция пред Интернет корпорацията за имена и адреси (ICANN)

България първа внесе искане да регистрира интернет националния домейн на кирилица през юни 2008 година. Писмото на председателя на ДАИТС Пламен Вачков до президента на ICANN Пол Туми бе връчено в Париж от представителя на България в Правителствения консултативен комитет (GAC) към ICANN и в Женева, където е централата на Международния съюз за далекосъобщения.

Ами, ще видм какво ще стане.

ноември 24

Новият Star Trek

Get the Flash Player to see this content.

Софтуерната компания VMware увеличава служителите си у нас с 25%

Пол Мариц[author](CC) JD Lasica[/author][/photo]

Поредната ИТ новина с фокус България:

Софтуерната компания VMware има намерение да увеличи служителите си в България с 25% през следващата година, съобщи по време на посещение у нас Пол Мариц, президент и изпълнителен директор на фирмата. Той обаче отказа да уточни какъв е броят на работещите за нея у нас в момента.

Развойният си център у нас групата отвори през ноември миналата година, след като закупи 100% от капитала на софтуерната фирма Sciant, която тогава имаше екип от около 200 програмисти.

На въпрос на Investor.bg дали смятат, че ще имат трудности при намирането на достатъчно квалифицирани кадри за центъра си за разработки в София, официални източници от VMware заявиха, че за момента нямат проблеми в това отношение.

Запитани дали предвиждат съкращаване на екипите в някои от другите си центрове по света предвид затруднените икономически условия, от компанията не дадоха еднозначен отговор, като заявиха само, че центърът й в българската столица е най-големият в Източна Европа и че „VMware е бързоразрастваща се компания и това важи за целия й екип“.

В коментар за очакваното търсене на софтуерни решения догодина Пол Мариц заяви, че сегментът на VMware може да се окаже един от най-печелившите в условията на кризата, защото софтуерните решения за виртуализация помагат на компаниите реално да редуцират своите разходи. „Най-просто казано няколко виртуални машини могат да работят върху един-единствен физически сървър. Това спестява инвестиции в ИТ на компаниите и редуцира разходите за електроенергия“, обясни той.

Средно сървърите използват само 5-10% от капацитета си. Чрез виртуализация се използва значително по-голяма степен от капацитета на машините, което пък позволява да се пести енергия и да се намалят разходите, поясни в рамките на семинар вчера Марек Свирад, регионален мениджър на VMware за Източна Европа. По думите му за всеки виртуализиран сървър се спестяват по около 700 долара и 4 тона емисии на въглероден диоксид годишно.

След леките трусове около VMWare през лятото (а и на фона на всепоглъщащата „криза“), радвам се да прочета нещо позитивно – още повече щом става дума за ИКТ в България ;)

ноември 21

Саша Безуханова поема бизнеса на „Хюлет-Пакард“ в 27 европейски страни

На снимката (отляво надясно): Линда Шарки, вицепрезидент „Развитие на човешките ресурси“ HP Global и Саша Безуханова, генерален директор на HP Bulgaria
На снимката (отляво надясно): Линда Шарки, вицепрезидент „Развитие на човешките ресурси“ HP Global и Саша Безуханова, генерален директор на HP Bulgaria

Нямам напоследък много време да пиша за нещата, които съм прочел за ИТ живота в България, но тази новина просто наистина си заслужава:

Саша Безуханова ще управлява бизнеса на „Хюлет-Пакард“ в държавните администрации на 27 държави в региона на Централна и Източна Европа, обявиха пред медиите от компанията. Сред новите й отговорности ще бъдат продажбите и реализацията системни и технологични решения в областта на сигурността, отбраната, публичните финанси, здравеопазването и електронното управление.

Бизнесът на „Хюлет-Пакард“ в държавната администрация е над 50% от приходите на компанията в региона на Централна и Източна Европа, който е най-динамично развиващия се регион, със среден ръст на БВП от 5% за 2008 г., каза Безуханова.

В него попадат перспективен IT пазар като Русия с обем 25 млрд. долара. Освен за него Безуханова ще отговаря за Чехия, Полша, Унгария, Румъния, България, Западните Балкани и бившите съветски републики в Средна Азия.

„Днес „Хюлет-Пакард“ е най-големите инвеститор и работодател в България“, каза Безхуханова и заяви, че момента в центъра на компанията в София работят 1500 специалисти.

В правомощията на Безуханова ще бъдат още и търговските взаимоотношения на компанията със Световната банка, НАТО, ЕС, ПРООН и неправителствени организации.

Засега тя ще продължи да ръководи бизнеса на компанията в България.

Ами да пожелаем успех на г-жа Безуханова, а ние да си пожелаем повече такина новини!

Отново за ИТТ/Сирма – 11 месеца по-късно

Видях, че в „ИТТ/Сирма 9 месеца по-късно“ г-н Владимир Алексиев е публикувал голям коментар. Заради относително големия му обем, както и многото информация представена в него, го публикувам в отделен пост:

Искам да ви дам обективна информация като технически директор на Сирма Солюшънс и Сирма ИТТ. Мисля, че тук е нужна точно обективна информация, защото прочетох коментарите в този и предишния блог, и видях изключително малко информация и изключително много безпочвени обиди, “кой е по-велик” и други празни приказки.

1. Списъчният състав на Сирма ИТТ е 28 в Русе (от тях 15 програмисти), 5 в София (от тях 2 програмисти), и още 6 от Сирма Солюшънс които работим по съвместни проекти с ИТТ (от тях 3 програмисти).

2. Доколкото аз знам, бай Иван е единственият човек в България, който се опитва системно и целенасочено да произвежда софтуеристи (вкл. разработчици, тестери, аналитици и пр). Другият е Наков, но за мен НАРС е “техникум за програмисти”, докато бай Иван опитва да го прави по-дългосрочно, по-фундаментално и в академична среда.

3. Дали Сирма “работи с РУ”: от септември започна Магистърска програма по Софтуерно инженерство в РУ, инициирана и спонсорирана от Сирма. Повечето преподаватели, както и всички асистенти са от Сирма (например аз ще водя Управление на проекти). На същия този сайт Калоян се изказва положително за Варненската ни програма (http://old.kaloyan.info/1547/masters-degree-for-software-engineering), без да е наясно, че същото нещо почна в РУ, а във ВСУ още не е.

4. Като човекът който отговаря за производството, мога да ви уверя, че тези академични инициативи ни струват адски много. На практика правим възрожденско-просветителска дейност, за да запълним някак си дупката, която университетите сами не могат. Да се нарича това “експлоатация” и “фашизъм” е идиотско и обидно.

5. Който не се е опитвал да работи със стажанти, просто няма право да говори за експлоатация и прочее глупости. Мога да ви гарантирам, че им даваме много повече като време и знания, отколкото получаваме като работа.

6. Не знам кой какво е подписвал преди, но ви гарантирам, че сега не се подписва нищо.
Никой не ги връзва студентите да стоят при нас (както например показва случая на Владо Лозанов). А който си мисли, че хората могат да бъдат спрени да говорят каквото искат с някакъв подпис, просто не е в час. (Това може би е възможно в Америка, но не и у нас)

7. В Русе просто няма senior Java хора за взимане. На нас много ни трябват: ако познавате някой с 4-5г опит, моля свържете го с нас. Затова ние сме готови да продължим спонсорството на академични програми, за да си обезпечим кадри за бъдещето.

8. В момента проблемът на новата Магистърска програма по Софтуерно инженерство е, че повечето студенти са си наши хора от Сирма ИТТ. Идеята беше да обучаваме нови хора. Програмата е много сериозна, надявам се другата година да набере популярност и да се запишат повече хора. Ако познавате кадърни млади студенти, моля насочете ги към тази програма.

И накрая един по-емоционален коментар: Калоян пише “дори хора от не хранят топли чувства към ИТТ”. Моля остави Дидо сам да изкаже чувствата си, недей ти да тълкуваш думите му!

Аз мисля, че Дидо много държи на ИТТ, защото правим сериозни неща и защото атмосферата е добра и открита. Иначе нямаше да се върне след 6м студентски обмен в Берлин (още 3ма направиха така). И нямаше да бачка тази събота, за да покрие колегите си, които са на планина. И нямаше да си оставаме приятели, въпреки че в момента се налага да го бръчкам яко.

Сега ще пиша на Дидо да коментира тука.

Радвам се, че най-накрая има толкова обширен коментар, и разбира се не мога да се съглася с всичко в него. Първо, това за „бай Иван“ и „софтуеристите“ звучи като виц. Просто на човек като мен, който е учил в Русенският и на който Станев му е преподавал, това не може да се продаде като истина. Всъщност, той къде ги подготвя тези „софтуеристи“ ? Със сигурност не е в университета. Да не би заради това да преподава толкова калпаво, за да може да обучи „разработчиците“ наистина извън университета, във „фирмичката“ се. Изключително лицемерно.

Второ, това дали Сирма работи с РУ или не, не е било поставяно на дневен ред. Ако сте чели внимателно, питането от преди 11 месеца беше дали „ИТТ“ е работила с университета.

За програмата за обучение мога само да ви поздравя, това е едно изключително добро начинание. Тъпо е, че университети не могат да подговят кадри за бизнеса, и са напълно откъснати от пазара на труда, че се налага компаниите сами да търсят университетите и да организират такива програми. Това, че повечето преподаватели и всички асистенти са от Сирма е също много добра новина, защото почти всички академичните кадри просто не стават: говоря от личен опит в Русенския университет. Наистина се надявам да сте намерили правилните хора, които да ангажирате от РУ за вашата програма. Отново, пожелавам ви успех.

Не знам за магистраската ви програма в Русенския университет, понеже никъде не съм прочел за нея. В това което прочетох в Дневник, пишеше, че програмата ще е позходяща за хора завършили няколко висши учебни заведения, сред които и РУ. Ако ми пратите адресите на места, където пише за тази инициатива, ще се радвам да ги публикувам. Това е една от инициативите, които подкрепям с двете ръце.

Това за „експлоатацията“ е добре, че сте го коментирали, но все пак по-добре за това да говорят хората които работят или са работили за ИТТ. Все пак, ако сте чели внимателно, става дума за периода на „бай Иван“, и преди сливането със Сирма. Коментарите за ситуацията в момента в Сирма/ИТТ са много добри, и както вече съм писал – евала! Нека навсякъде да се чуват такива новини.

Радвам се, че и вие сте на същото мнение като мен да „подписите“. Наистина нужда от подобен „фашизъм“ няма.

Прав сте, че хора няма. Не само с java, ами по принцип. Аз лично вярвам, че ако има един опитен разработчик, то ще си струва инвестицията да се преквалифицира да работи на друга платформа и език. За съжаление обаче, такива хора има много малко и те са вече ангажирани, и си имат добре платена работа, и добро положение в компаниите които са ги наели.

За финал – ако не сте разбрали още, това е моя блог, и в него ще коментирам когото и каквото си искам. Старая се да съм любезен и обективен до колкото мога, но такива „емоционални“ порицания и обвинения като това което е написано най-накря просто не хващат ;) Иначе, които има мнение и иска да коментира – да заповяда!

ноември 12

Набързо…

Последните няколко седмици нещо не съм на обичайния се режим („на смукач“), и не ми остава време за нищо друго освен за работата. За капак съм и настинал и сополив, и съвсем трудно успявам да се фокусирам. За това набързо да публикувам нещо кратко ;)

Венци Станчев ме помоли да напиша нещо за инициативата „Един Свеж Ден“, която трябва да ви зареди батериите с оптимизъм и положително настроение. Ами, един такъв ден беше 25 октомври, когато се беше сватбата ни ;)

Мина БГСайт2008, и въпреки, че победителите в „стандартната програма“ с нищо не ме впечатлиха, има две неща, които са супер! Едното са специалните награди на журито, които според мен са просто … супер на място и невероятно точни! Поздравления на наградените, особенно на доц. Нели Огнянова, и на Веселин, който определено заслужава истинска награда, освен всичките окуражавания за него и проекта му от фенове като мен ;) Второто готино нещо е публикуването на видеото с обсъждането на журито! Може да го гледате тук и тук, и е нещо изключително интересно. Между другото, скоро си говорихме с Емо и Бого, че няма български подкастове и Ñ‚.н. – е ако имам време, аз бих направил скрийнкаст/подкаст именно с хора като членовете на журито, с които може да се говори за българския интернет, развитието му, особеностите му, оформящи те се тенденции и Ñ‚.н.

Веселин Николов получава специална награда на журито на БГ Сайт 2008
Веселин Николов получава специална награда на журито на БГ Сайт 2008

Имам нова играчка, която първо ми откъсна ръцете докато го пренеса, а сега ми къса нервите докато го подкарам: IBM X-Series eServer 235! Огромно тежко прасе, с два Xeon-а и 2GB памет, която ще ми е новата development машина. Забележете изящната дърводелска работа, както и  авангардното решение за мобилност на електронната свиня – все мое дело ;) Да живее Практикер и ентусиазма на пишман домашни майстори като мен! :)

IBM X-Series eServer 235 8761-41x
IBM X-Series eServer 235 8761-41x

Имах малко свободно време и реших да си наваксам с комиксите. Почти свърши Secret Invasion. Още не е ясно кой е Red Hulk. Не ми остана време за Final Crisis, и за другите неща на DC.

Secret Invasion #7
Secret Invasion #7

Ясни са датата и мястото за Open Fest 2008 Русе: 29 ноември 2008 година във втори корпус, аула 2 на РУ “Ангел Кънчев”!

Може би от месец не съм правил нищо по новата версия на блога и сайта, които подготвям. С тези темпове май едва ли ще сам готов до края на годината.

Сигурно изпускам нещо. Ще дописвам ;)

PS. А, да, новия сезон на Heroes е ЕГАТИ БОЗАТА! Не знам Джеф Лоеб ли все още се занимава с работата върху сценария, но сериите от настоящия сезон  обръщат с краката нагоре всичко разказано в предните два сезона, и изобщо са ми супер изкуствени. Има латино-сериали от категорията „долна венецуелска боза“, които са с по-достоверен и интересен сюжет. Тим Криг просто се излага.

ноември 6

Почина Майкъл Крайтън

Вчера е починал Майкъл Крайтън. Тази година си отидоха наистина много велики хора.