октомври 31

Всички решения на чиновниците отиват в интернет

Мартин Димитров
Мартин Димитров

Закъснях с публикуването на таиз новина, но все пак е много, много важна:

Държавните и общинските институции ще бъдат задължени да публикуват на интернет страниците си всички издадени актове в изпълнение на правомощията си. Това предвиждат поправки в закона за достъп до обществената информация, които вече са внесени за второ четене в парламента. Депутатите подкрепиха два проекта – на Бойко Великов от БСП и на Мартин Димитров от СДС, а комисията по гражданско общество и медии е оформила обобщен доклад за второто четене.
Задължение за повече публичност съществува и сега, но само за „периодично публикуване“, а не за качване в интернет.
Проектът въвежда понятието „надделяващ обществен интерес“, при който не може да се отказва информация, дори тя да представлява служебна или търговска тайна. Такъв е налице, когато чрез исканата информация се цели разкриване на злоупотреба с власт и корупция, както и повишаване на прозрачността и публичността на задължените в закона субекти. Обществен интерес от разкриването на производствена или търговска тайна ще има и в случаите, когато се дава възможност на гражданите да си съставят мнение и да участват в текущи дискусии, улеснява прозрачността на институциите, разкрива злоупотреби с власт и корупция, лошо управление на държавно и общинско имущество.
С изключение на случаите на надделяващ обществен интерес търговската тайна ще важи само когато предоставянето й би довело до нелоялна конкуренция. Фирмите обаче ще трябва да посочат точно обстоятелствата, водещи до такава конкуренция.

Ами, добре дошли в 21 век! Оставете настрана прозрачността и публичността (въпреки, че и те са важни) – най-голямото плюс е удобството, с което ще може да се борави с тази информация ;)

октомври 30

Българската компания „Телерик“ купи германската „Ванатек“

Ето една интересна новина от преди няколко дена:

Българската софтуерна компания „Телерик“ е купила германската „Ванатек“ (Vanatec), специализирана в разработката на ORM (Object Relational Mapping) софтуер, съобщи за „Дневник“ един от двамата изпълнителни директори – Светозар Георгиев. Придобиването ще позволи на „Телерик“ да предлага на клиентите си ORM продукти от висок клас и бележи нова стъпка в стратегията на компанията да намали сложността в разработката на .NET приложенията, коментираха от компанията. След сделката продуктът на „Ванатек„, досега разпространяван под името Vanatec OpenAccess, ще се предлага под марката Telerik OpenAccess ORM. „ORM позволява лесно да се правят приложения, които работят с бази данни“, обясни Георгиев. „Близо 30-50% от кода на днешните .NET приложения от висок клас е насочен към достъпа до бази данни. Ð’ същото време голямата част от бъговете на приложенията обикновено идват от същите тези бази данни“, обясни техническият директор на „Телерик“ Христо Косев. OpenAccess ORM е създаден така, че да сведе до минимум възможностите за бъгове, оставяйки програмистите да се фокусират по-скоро върху същността на бизнес логиката, а не толкова върху инфраструктурата.

Придобиването на „Ванатек“ е първата сделка на „Телерик“, извършена със средства на американския фонд за рискови инвестиции Summit Partners. Ð’ началото на септември тази година фондът инвестира в българската софтуерна компания. Размерът на средствата не беше обявен, но от „Телерик“ заявиха, че парите ще бъдат използвани както за органичния растеж на компанията, така и за придобивания. След сделката екипът в Германия ще продължи да работи основно върху ORM софтуер. Офисът в Мюнхен ще се разраства и ще се превърне в център за обслужване на клиентите на „Телерик“ в Западна Европа, който ще даде възможност на компанията да организира регионалните си продажби и техническата поддръжка.

„Телерик“ е създадена през 2002 г. Компанията разработва софтуерни инструменти за разработчици на приложения. Ð’ работата си използва технологии на „Майкрософт“ като ASP.NET, Windows Forms, Windows Presentation Foundation и Silverlight.

Мисля (като средностатистически стереотипен инжeнер), че на фона на „финансовата криза“, скоро ще има още такива новини – за сливания и придобивания.

октомври 29

Безплатен интернет в центъра на София

Wi-Fi Zone

Ех, ето една новина, която ме кара да се чувствам малко повече гражданин на цивилизована страна (нищо, че е от миналата седмица):

Безплатен достъп до безжичен интернет ще има скоро на ключови места в София. Това предлагат зам.-шефът на СОС Орлин Иванов (ГЕРБ) и водачът на групата на Малина Едрева. Докладната им съветниците ще гласуват в четвъртък. Градската градина, входът на Борисовата градина откъм Орлов мост, градинките пред банята и „Св. София“ и площадът на НДК са част от местата, на които ще се ползва безплатния интернет. „Идеята ни е София да е столица на активните хора, които отиват с лаптоп и си проверяват както пощата, така и новините. Същото се отнася и за посетителите на града, които могат да влязат в сайта на общината и да намерят някоя забележителност или адрес“, обясни Иванов. „Ще се проведе конкурсна процедура, която ще отсее най-добрата оферта. След конкурса за избор на интернет доставчик екстрата ще се внедри из ключовите места на София“, уточни Иванов.

Днес в София, утре и в другите градове. Всъщност в някои от градовете вече има безплатно wifi, а и да не е в целия център, то някои от заведенията предлагат: примерно в мола в Търново, или в Русе на „Кралска Закуска“.

октомври 28

„Дан електроник“ внедри нова телефонна услуга

[author]InfoServ.bg[/author] [/photo]

Супер е когато Русе присъства в ИТ новините, още повече когато виждам познати имена като това на Стефан Йорданов:

„Дан електроник“ предлага на пазара нова услуга, позволяваща провеждане на телефонни конференции с неограничен брой участници, съобщиха от русенската софтуерна компания. Тя се нарича InfoServ Free Conference. Чрез нея конференциите могат да се осъществяват без компютър и интернет, а само с телефон по всяко време на денонощието и независимо от времевия пояс, в който участниците се намират.

Услугата на „Дан електроник“ ползва за база мрежата на „Орбител“, която обхваща множество точки в различни градове на страната. InfoServ Free Conferenceпозволява използване на неограничен брой линии. Потребителите сами определят датата и часа на конферентния разговор. Организаторът на конференцията съобщава код за достъп на останалите участници по няколко начина – чрез е-мейл, SMS, по телефона. Всеки участник може да се присъедини към разговора в удобен за него момент, като въведе своя код за достъп. Продължителността на един разговор и броят на конференциите също са неограничени.

Организаторът определя участниците и единствен има достъп до записите и историята на проведените разговори. Записът на конференцията може да бъде свален от сайта и изпратен в удобния за ползвателите формат. „Модераторът всъщност има повече права от останалите участници в разговора, в края на конференцията той получава на мейла си статистика за това кой се е включил в нея, както и чийто брой засега не е ограничен“, обясни за „Дневник“ маркетинг мениджърът на „Дан електроник“ Стефан Йорданов. Той обясни,че за всеки областен град има телефон, чрез който да се осъществява връзката с услугата. Потребителите на всички телефонни оператори могат да се възползват от нея, допълни Йорданов.

Услугата е подходяща за организиране на виртуални срещи и съвещания на международно ниво, например с чужди инвеститори или техните филиали в България. InfoServ Free Conferenceе удобна за фирми с множество отдалечени офиси, международни партньори, както и организации, провеждащи чести съвещания, обясниха от компанията. Според „Дан електроник“ тя може да се ползва при търговски преговори, ежедневен сутрешен брифинг, срещи с доставчици, проджект мениджмънт, мотивационни и обучаващи семинари, кризисни съвещания, училищни срещи и др.

„Дан Електроник“ са може би една от най-старите софтуерни фирми в града, и последните няколко години редовно фигурират в ИТ новините, главно свързани с тяхното call-center решение InfoServ.

октомври 27

Програма на Open FEST Русе 2008

Малко съм закъснял с тази новина, но все пак е важно да се отбележи: от няколко седмици е готова програмата за Open Fest Русе 2008. Самата програма може да намерите тук, а съобжението от сайта на организаторите тук. Eто как изглежда програмата за момента:

  • 10:00-11:00 » “Защита на личните данни от неоторизиран достъп” (лектор Велислав Върбанов)
  • 11:00-12:00 » “Електронни терористи ли сме?” – Как да защитаваме правата си в Интернет. (лектор Богомил Шопов)
  • 12:00-13:00 » “Blender 3D” – Възможно ли е да създадем съвременна компютърна игра с помощта на напълно безплатен софтуер. (лектор Орлин Дуцкинов)
  • 13:00-14:00 » Обедна почивка
  • 14:00-14:30 » “OpenVPN” (лектор Николай Борисов)
  • 14:30-15:00 » “WordPress за маниаци” – Бърза разходка из нещата, които превръщат WordPress в платформа за уеб приложения (лектор Калоян Цветков)
  • 15:00-16:00 » “Design Patterns и UML – примери от света на отворения код” –  кратко въведение в основите на езика за моделиране UML (Unified Modeling Language) и практически примери за Ñ‚.нар. Design Patterns (шаблони за софтуерен дизайн), използвани в проекти с отворен код. (лектор Емил Стоянов)
  • 16:00-17:00 » “Embedded Linux” (лектор Петър Николов)

До началото на меропириятието може да има промени и размествания в програмата. Иначе точно така, ако не сте разбрали вече, тази година и аз ще участвам като лектор ;)

Тази година и в София отново ще се проведе Open Fest събитие, което ще два дена – на 1 и 2 ноември 2008. Повече може да прочетете тук:

октомври 26

25 октомври 2008

октомври 23

Сайтът за здравна информация Puls.bg стана част от групата на Инвестор.БГ

[author]Puls.bg[/author][/photo]

Днес пристигна новината да поредното придобиване на сайт:

Инвестор.БГ АД стана мажоритарен собственик на специализирания сайт за здравна информация Puls.bg.

Придобиването беше извършено посредством увеличение на капитала на създаденото през август съвместно дружество Инвестор Пулс ООД, като цялото увеличение в размер на 5000 лв. бе записано от Инвестор.БГ АД. Промените в капитала бяха вписани в Търговския регистър на 22 октомври 2008 г.

Дружеството Инвестор Пулс ООД е с предмет на дейност: създаване, управление и поддържане на уеб-страници с медицинска тематика, уеб-дизайн, графичен дизайн и дизайнерски услуги, реклама, сделки с интелектуална собственост, производство на видео- и звукозаписи.

След увеличението на капитала дяловото участие на всеки от съдружниците в капитала на дружеството е разпределено както следва: д-Ñ€ Николай Стефанов Габровски – 499 дяла на обща стойност по номинал 4990 лева. Инвестор.БГ АД – 501 дяла на на обща стойност по номинал 5010 лева.

Puls.bg е най-посещаваният сайт за здравна информация в България. Проектът е базиран на концепцията за достъпна, компетентна и изчерпателна информация за човека със здравословен проблем. Към момента съдържа над 2500 авторски материала на здравна тематика от водещи специалисти в различни области на медицината. Това, с което сайтът се гордее, е достоверността на информация, с богатото и разнообразно съдържание, както и с един от най-посещаваните форуми, в който има обмен на информация както между самите пациенти, така и с лекари и специалисти.

В аудиторията на сайта са включени представители на всички възрастови групи, като посетителите са предимно работещи и учащи.

Инвестор.бг продължават да разнообразяват набора от сайтове в портфолиото, като се опитват да достигнат до по-разнообрана публика.

Дневник: Българските фирми имат имидж на социално безотговорни

Тази година, през януари, на дипломната защита на Полито, един образ представяще дипломна работа за социалната корпоративна политика и социална отговолност но Е.он, което беше голяма смешка, като се има предвид колко „капиталстически издънки“ направиха еонаджиите (а и от тогава още колко много). Както и да е, според едно изследване наистина показва, че българските компании в по-големия си обем са пишман социално отговорни:

Повечето компании в България се интересуват предимно от своите акционери и собственици и пренебрегват служителите и клиентите си, както и грижите за околната среда. Това показва изследване в България, Полша и Унгария на германския институт GfK и „Браун енд партнърс нетуърк“ за представите на обществото за корпоративната социалната отговорност. Едва 19% от българите са удовлетворени от политиката на фирмите в тази област.

У нас очакванията на обществото към компаниите са най-високи, а удовлетвореността от тяхното социално и екологично представяне е най-ниска спрямо Полша и Унгария, показва проучването. За една трета от анкетираните е важно да бъдат клиенти на отговорни фирми. Около две трети от хората смятат корпоративната отговорност за важна или за много важна, докато само половината запитани в Полша и 40% в Унгария споделят това мнение. Преди дни проучване на учени показа, че българските производители и търговци на хранителни стоки поставят грижата за клиентите на последно място.

Като цяло участниците в изследването са неудовлетворени както от представянето на компаниите, така и от информацията, рутинно предоставяна на местните общности, гражданските организации и други заинтересувани от дейността им страни. Над една трета от запитаните в България твърдят, че не разполагат с необходимата информация за екологичното и социалното представяне на компаниите.

В България и Унгария за най-достоверен израз на социална отговорност се приемат проявите на благотворителност. Поляците обаче са на мнение, че компаниите трябва да прилагат стандарти за управление в тази насока.

Ð’ коментарите имаше интересно мнение – че благотворителните прояви не се радват на достатъчно медийно внимание. Аз съм склонен да се съглася – а вие ?

октомври 22

Капитан Транслитерация цъка на MacBook Air, или как България представи добри практики на конференция за качеството на администрацията в ЕС…

Министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев
Министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев

Министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев, напоследък прославил се с неизтовите напъни да налага правилата за транслитерация в Русе, е в центъра на снимка от Дневник, в която весело цъка по един MacBook Air. Интересно ми е, дали е негов, или просто случайно е попаднал пред него за тази весела снимка. Ако е негов, тогава интересното ще е защо така упорита защитава използването на решенията на Майкрософт в администрацията, а не е отворен за алтернативи. Разбирам, че хора, работили само на Windows са леко покварени от него, и трудно меже да видят нещо отвъд него, но ако си виждал и работил на алтернативите, знаеш, че има и други решения. В крайна сметка решението за работата с Майкрософт е продиктувано от някакви по-материално-капиталистически потбуди ;) Иначе новината от Дневник е следната:

Министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев и водената от него делегация участват в Петата международна конференция по качество в публичната администрация на ЕС, която се провежда в Париж, предаде БТА.

България беше представена на форума с две добри практики: на НАП – „Използване на иновативни канали за предоставяне на административни услуги“, и на община Добрич – „Ангажиране на гражданите в процеса на предоставяне на публични услуги“.

Министър Василев представи някои от успешните практики в българската администрация в панела „Управление на качеството в държавната администрация“.

Благодаря на Велислав за информацията

„Майкрософт България“ ще заложи на бизнес приложенията

Огнян Киряков, генерален директор на „Майкрософт България“[author]сн. Мариян Томов[/author][/photo]

След очевидния провал на фиаското „Уиндоус Виста“, от Майкрософт са се сетили, че трябва да обърнат повече внимание на (очевидно по-печелевшия) бизнес софтуеър:

„Бизнес решенията на „Майкрософт“ сякаш стоят в периферията на нашето портфолио от продукти, но това е само привидно. Сред всички доставчици на подобни решения в България ние държим най-голям дял и имаме най-много клиенти. Представянето им става още по-актуално в трудните икономически времена, когато клиентите се опитват с по-малко средства да постигнат повече резултати“, каза генералният директор на „Майкрософт България“ Огнян Киряков. Затова интегрираните бизнес приложения ще бъдат сред направленията, върху които местният офис ще акцентира през следващата година.

В тази категория попада продуктовата линия Dynamics, която включва Dynamics NAV(Navision), Dynamics AX (Axapta), Dynamics CRM и предлага решения от типа ERP (системи за управление на бизнеса) и CRM (системи за управление на връзките с клиентите).

По данни на компанията в България са внедрени не повече от 500 решения от висок клас. „Майкрософт България“ има над 200 клиента, първият ни конкурент след нас има 120, а вторият – около 50-60″, така оцени българския пазар в момента директорът по бизнес решенията на компанията Орлин Дочев.

Интересни заключения, въпреки че ми е трудно да трудно да приемам като чиста монета изречения, в които има едновременно „Майкрософт“, „бизнес“ и „България“.