декември 31

Live – Selling the Drama

Ед е имал коса … през 1994-та ;)

декември 27

Нова версия на AntiSociable за български мрежи (Svejo.net, Dao.bg, Ping.bg, Lubimi.com, Pipe.bg, Web-bg.com, Dobavete.com)

Готова е поредната нова версия на (Anti)Sociable WordPress плъгин за български мрежи. Отново промените не отнеха повече от десет минути, стига само да намеря време да ги погледна. Новата версия може да се изтегли от тук:

Промените са в сменената икона за Svejo.net и добавянето на превода на Илиян Даргънов.

Снимки от рождения ден на Богомил

Сега видях, че Красьо е писал за рожденния ден на Богомил в Русе, и е сложил връзка към галерия със снимки от събитието. Аз ще „коментирам“ само две от тях ;)

Рожден ден на Бого #1

Не ме закачайте, оставете ме да си играя с iPhone-а на Вельо…

Рожден ден на Бого #2

„Техно“ свещите парят като старомодните … и тортата нарочно е с формата на буква „О“ – като Open Source ;)

декември 26

Е не го разбирам …

Не разбирам защо толкова често се случва – за дадена библиотека или модул се създава собствен синтаксис, който да се използва при подаването на параметри или аргументи. Къде е смисъла в това ? Нали после пак този „псевдо синтаксис“ ще бъде обработен и раздробен от PHP за да се получат някакви данни, които PHP може да използва… тогава защо да го мъчим и да губим време, като му подаваме данни, които трябва да „сдъвче“ за да се получи нещо които може да се ползва.

Първи пример:

Default Route в Zend Framework – за декларирането му се подават няколко ангумента, между които стрингове от вида на ":page/:action/:id/*" за пътеката, масив с default стойности, и масив със правила за валидация на намерените параметри в пътеката. Какво става след това – пътеката се чупи на „парчета“ (или параметри), като за всеки параветър му се назначават правила за валидация и стойност по подразбиране (ако има такива). Много по-лесно е този масив от „парчета“ който се получава накрая да бъде използван като аргумент. Така ще се спести всичкото цепене и анализиране, понеже данните се подават в „сдъвкан“ вид. Като резултат рутерът ще работи по-бързо (когато се полза default rule), а това според мен е много важно понеже като част от Front Controller-а този код се изпълнява за всяко зареждане на страница, което като краен резултат ще доведе до по-бълза работа на приложението.

Втори пример:

Ето този пост от блога на Крис Шифлит (Chris Shiflett):

в който Нейт Айбъл (Nate Abele) говори за интересна концепция за защита на сесиите. Идеята е наистина добра и необичайна, и признавам че много ми хареса. Обаче … изпълненито определено провокира въпроси. От какъв зор ми е да пиша нов език или синтаксис с който да описвам правилата за валидация на сесиите ? Това само ще забави всичко! Откровенно казано не виждам смисъл от това да се подава като аргумент 'User-Agent', която стойност да се трансформира после до 'HTTP_USER_AGENT' (про това не използвайки директно функциите на PHP, ами използвайки user-land дефинирани функции, които са още по-бавни). Ами декларацията за ограниченията по време ? Къде е ползата от аргумент като ‘+30 minutes’ ?? Не може ли просто да се подаде периода в секунди ? Защо трябва да хабим време да анализираме стринга за да извадим от него отново някаква числова стойност която да сравняваме с текущото време ?

Трети пример:

Кроновете в един от проектите в които работя. Няма да соча с пръсти на кого е великата идея периодите за изпълнение на кроновете да се подава като „(almost) human readable“ текст. За безполезноста на подобно начинание вече говорих в предния пример.

Сигурно има още примери. Аз определено не виждам смисъл в подобни … „извращения“ ;)

Версия 0.2.1a на плъгина за добавяне на Svejo.net бутони

Оправена е интеграцията с новите бутони на Svejo.net, и вече се използват новите им и по-красиви варианти (благодаря на Явор за помоща му). Също така е добавена и визуализация на избрания начин на показване – така докато “прищраквате” вариантите за бутоните (по-точно кой формат – стандартен или компактен – и коя цветова схема – стандартна, червена, черна и Ñ‚.н.), вие ще можете да видите как ще изглежда копчето когато се отпечата на сайта.

Новата версия може да изтеглите от тук:

а повече за проекта може да прочетете тук:

За финал ето нещо интересно от Тодор Христов за Svejo.net бутоните:

Everlast – Black Jesus

декември 23

Нова версия на плъгина за добавяне на Svejo.net

Заради някои промени в начина по който се използват бутоните на Svejo.net беше необходимо да се направят някои промени. Новата версия може да изтеглите от тук:

а повече за проекта може да прочетете тук:

декември 21

Няколко „изгубени“ минути…

Няколко “изгубени” минути…

декември 19

Zend_Layout и Zend_View Enhanced компонентите ще са в следващата версия на Zend Framework

Две от най-обсъжданите предложения най-накрая си проправиха път, и от следващата версия коята ще излезе, вече официално ще са част от Zend Framework. Zend_Layout и Zend_View Enhanced компонентите решават много порблеми и задачи, като „двустъпковото рендиране“ (първо се рендира тялото, после се рендира всичко заедно, като тялото се „опакова“), плейсхолдери, частично рендиране и Ñ‚.н.

Повече може да прочетете тук:

Егати офиса

Разгледайте това … просто супер, а ?

An 3,000 sq. ft. office interior designed and built for Three RingsDesign, Inc. inspired by steam punk construction and Victorian sensibilities