ноември 8

500 лева за старт на фирма

Мартин Димитров
Мартин Димитров

Мартин Димитров наистина мисли с главата си:

Летвата за минимален капитал при регистриране на фирма ще падне 10 пъти, ако парламентът одобри предложението на Мартин Димитров от СДС. ООД да стартира с 500 лева, а за АД да са достатъчни 5000 лева предвижда проектът за промени в Търговския закон, внесен от депутата. Сега праговете са много високи – съответно 5000 и 50 000 лв., и предприемачите масово внасят изисквания капитал само за регистрацията, а после веднага го изтеглят.

Заради тези спънки пред стартиращия бизнес България изостана в класацията на Световната банка „Да правиш бизнес“. Депутатът дава за пример Македония – съседката ни премахна напълно стартовата вноска, с което подобри бизнес климата си и се изкачи на 21-о място в класирането на Световната банка в категорията „започване на бизнес“

Сега ако успеят по някакъв начин да намалят бюрокрацията и така да съкратят времето за регистрация на една седмица ще е просто супер ;)

9 коментара

  1. Проблемът в регистрацията на една фирма никога не е бил наличието на средства за начален капитал, а бюрокрацията и сроковете свързани с процеса. Винаги можеш да регистрираш ЕООД (ООД) с малко пари или на заем.

    Comment by Емин Бей — ноември 8 @ 21:38

  2. И все пак много по-лесно ще е без да вземаш заем ;) 5000 лева не са точно джобни пари, или пък ако ги мерим в заплати – ако заплатата ти е 800 лева (някакъв среден случай), то това са 6-7 заплати, или половината от годишната ти заплата. От друга страна 500 лева са малко повече от половината месечна заплата, така че ако решиш може веднага (след дата за плащане де) да регистрираш фирма с тези по-ниски изисквания за уставен капитал. Примерът е малко краен, защото всички имат спестявания в различна степен, или наистина могат да намерят пари на заем, но все пак е показателен за това че 5000 лева не са малко пари.

    Comment by Kaloyan — ноември 9 @ 10:00

  3. Ако не можеш да намериш 5000 лв. няма смисъл да се лъжеш че ще можеш да направиш фирма и да е на печалба.

    Отделно липсата на такива прагове ще доведе до грандиозни проблеми – например тръгнеш да съдиш някого и се окаже че той е с капитал от 500 лв. а ти го съдиш за 10000 лв. Тъпо нали?

    Единственното което ТРЯБВА да се пипне е времето – месец е наистина много. Трябва за МАКСИМУМ седмица да си стартирал.

    Comment by peter — ноември 10 @ 22:16

  4. Ако не можеш да намериш 5000 лв. няма смисъл да се лъжеш че ще можеш да направиш фирма и да е на печалба.

    Ади бе ;) Не е правилно да се обощава така.

    Comment by Kaloyan — ноември 10 @ 22:46

  5. Ами помисли си пак – трябват ти само по времето на регистрацията Ñ‚.е. около месец.

    Comment by peter — ноември 11 @ 00:44

  6. Точно така – за какво ти е да ги събираш тези 5000 лева след като ти трябват само за регистрацията? За какво се иска този висок уставен капитал – за да видят дали си способен да събереш бързо 5000 лева ? Лицемерна работа ;) Ей така сега дай да го накараме тоя(тая) ей така за сеира да събере парите … `щото и ние знаем, че после ще ги изтегли и сигурно ги е взел(взела) на заем ;) Съжелявам, но аз го виждам като нещо глупаво, което е просто излишна пречка и те забавя. Заради това и аз съм на мнението, че е по-добре уставния капитал да бъде намален.

    Comment by Kaloyan — ноември 11 @ 22:14

  7. […] Освен да се убедите в очевадното (повечето хора наистина смятат това за отживелица), ще прочетете и няколко интересни коминтара за предложението на Мартин Димитров. […]

    Pingback by Mrasnika’s Lair » Анкета за или против минималния капитал — юни 8 @ 20:32

  8. […] повече от година писах за предложението на Мартин Димитров “…летвата за минимален капитал при регистриране […]

    Pingback by Mrasnika’s Lair » Капиталът за регистрация на ООД (ще) пада 50 пъти — декември 3 @ 20:35

  9. […] като бе отхвърлено предложението на Мартин Димитров за намаляне на уставния капитал, вчера в правната […]

    Pingback by Mrasnika’s Lair » Намаляне на уставния капитал през крив макарон — февруари 7 @ 15:48

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.