октомври 4

Защо логотата на БГ сайтовете са изписани на латиница ?

Днес си дадох сметка, че от българските сайтове които посещавам много малко са с лого изписано на кирилица. Почти всички са на латиница. Малкото изключения са например електронните издания на популарни всекидневници като Стандарт и Дневник, но там май няма начин как да станат нещатата иначе след като искат електронния вариант да се идентифицира със старомодния (да се чете хартиения). Говоря за „големите“ сайтове, а не блоговете и другите малки страници. Ето няколко примера:

Dnes.bg

Tialoto.bg

Investor.bg

MP3.bg

Netinfo.bg

Dir.bg

News.bg

Money.bg

Dao.bg

Ping.bg

Pipe.bg

Svejo.net

Аз го намирам за лицемерно. Има ли някакава причина имената да са на латиница ? Някаква смислена причина, обоснована с факти, че латиницата в логото наистина има някакви преимущества … а не нещо ламерско като „Ami kogato e na EN e po-cool“ ;)

18 коментара

  1. А защо имената на почти всички бири на български производители също са на английски?

    Comment by Ronson — октомври 4 @ 11:56

  2. Това не ми беше правило впечетление. Все пак аз си мисля (не съм сигурен, карам на изпарения от бегли спомени), че Загорка, Астика и Каменица са изписани на кирилица .. по-скоро ги има и изписани на кирилица (освен на латиница).

    Другото тъпо нещо е примерно Loop на Мобилтел, или b-Connect на Глобул ;) А пък върхът беше „Данон Йогурт“ (май по давление на М3 и чичо Бехар), `щото е супер тъпо в страната на киселото мляко да ползваш латинската дума за кисело мляко.

    И все пак – фокусът ме беше върху сайтовете – защо са на латиница ? Не го казвам като упрек, понеже сигурно има някакво логично обесненеие, но все пак аз не мога да го проумея (един от многото недостатъци да си „еднопланов“ инжинер).

    Comment by Kaloyan — октомври 4 @ 12:29

  3. Има много логично обяснение :) името на кирилица може да доведе до грешно въвеждане на URL… в повечето случай потребителите са максимално улеснени да запомнят как се изписва адреса и как е името на сайта. Ð’ случая как някой би написал СВЕЖО ? Примерно: sveZHo или sveJo да не споменавам че има и всякакви други комбинации… има много потребители, които незнаят, че Д = D и тн… така че това е много важен елемент от промотирането на сайт… има и няколко други причини, които според мен са второстепени. Поздрави!

    Comment by Явор Иванов — октомври 4 @ 12:34

  4. Не всички, виж Капитал и Дневник (pipe.bg е техен проект) въпрос на избор…

    Няма драма според мен

    Comment by Емин Бей — октомври 4 @ 12:39

  5. Да всичко е въпрос на избор но все пак винаги има цел ;)

    Comment by Явор Иванов — октомври 4 @ 13:45

  6. @Явор: Според мен това е поставяне на „каруцата пред коня“ ;) Прав си за избора на име на домейн, обаче, веднъж след като потрепителя е „кацнал“ на Svejo.net, надписа на логото не играе ролята за която говориш, понеже потребителя е вече на сайта.

    Comment by Kaloyan — октомври 4 @ 15:30

  7. @Емин Бей: Разбира се, че няма драма ;) Все пак за Капитал, Дневник, Стандарт, Сега, Новинар и т.н. съм писал, че те са старомодни (хартиени) издания, и ведняж след като са наложили някаква шапка или лого на български, ще е просто безмислено да го пишат на латиница специално заради електронните си издания. Все пак, тези примери които са на български, са само вестници. Има ли сайт, който да не е обвързан с печатно издание, на който логото да е на кирилица ?

    Comment by Kaloyan — октомври 4 @ 15:38

  8. Въпросът може да се зададе и иначе – ще има ли някакви негативи за сайтовете, ако логотата са им на кирилица ? Примерно какво ще стане ако за лого на Sladur.com се показва само „Сладур“ ? Или вместо „Start.bg“ се показва „Старт.бг“ ?

    Comment by Kaloyan — октомври 4 @ 15:42

  9. Намерих две „бели лястовици“ – това са topsport.bg и dnesplus.bg – и двата са с логота на български. Все пак, не съм сигурен, но май имаше вестник с име „Топ Спорт“, нали ? Така че за момента май остава само „Днес+“ ;)

    Comment by Kaloyan — октомври 4 @ 15:45

  10. а твоят блог защо се казва „Mrasnika’s Lair“

    за мене url-то е най-важното – то е марката която трябва да се набива на потребителя по всеки възможен начин

    Comment by voxy — октомври 4 @ 16:07

  11. @voxy Добре казано

    Comment by Явор Иванов — октомври 4 @ 16:40

  12. @voxy: не съм лицемерен, прав си за моя блог, но защо това е така изобщо не мога да ти дам смислена причина ;) Просто ей така е … няма нито някаква брандинг логика, или не е подчинена на някакъв маркетинг план за по-добри резултати в посещения, показваната реклама, продажби или и аз не знам какво и Ñ‚.н. Докато при „големите“ сайтове едва ли е „ей така“.

    Обаче това за налагане на URL-то като марка е смислено и добре формулирано обеснение.

    Comment by Kaloyan — октомври 4 @ 16:41

  13. Много по-трудно е да се направи лого с кирилица, първо защото кирилицата е по-грозна и по принцип създава повече проблеми, а второ защото има много по-голямо разнообразие от шрифтове със символи на латициа, отколкото такива с кирилица.

    Comment by georgivar — октомври 4 @ 17:07

  14. @georgivar: Това за грозната кирилица не го вярвам ;) Пропорциите на шрифтовете не са ли едни и същи навсякъде ?

    Обаче сега като каза това, дай да видим кои сайтове кои шрифтове ползват ;) Примерно money.bg са Georgia и италик (Apple) Garamond, нали ?

    Comment by Kaloyan — октомври 4 @ 19:14

  15. Кацнал е юзъра на сайта…но искаме да го задържим, да запомни адреса. Така се засилва брендинга. Всеки си има свой начин, по който пише на шльокавица. Винаги когато мисля домейн търся дума без странни за писане звуци като Ш, Щ, Ю, Я, Ч… и други такива. Просто когато говорим за е-брендинг тов ае важно.

    Друга причина, която Георги каза: на кирилица няма достатъчно готини шрифтове.

    И като стана дума за кирилица… Goto.bg по едно време предлагаха домейни на кирилица, но явно не потръгна..ти примерно можеш да си вземеш Калоян.info….. но ако ми кажеш сайта си „здрасти, виж ми блога на калоян точка инфо“… аз ще напиша в браузера „kaloian.info“ или „kaloqn.info“ или „kaloyan.info“ или квото ми хрумне. Така че трябва да се внимава.

    Можем да си позволим лого на кирилица само когато името на сайта е българска дума без странни за писане звуци….и пак е по-добре логото да е идентично с адреса. Нали знаеш правило #1 в тоя бизнес: „Потребителя или е олигофрен, или не иска да мисли и се държи като олигофрен.“ Така че колкото по-малко въпросителни, толков по-добре.

    Comment by петър — октомври 5 @ 13:02

  16. Скоро ще има решение на този въпрос :) вижте тук ! http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=353700

    Comment by mainfraME — октомври 5 @ 18:35

  17. Все пак за шрифтовете не съм съгласен. Добре, няма достатъчно шрифтове, заради това преслушваш някакве шрифтове на латиница, харесваш се нещо, и след това с малко мерак може да си го кирилизираш – ако не по принцип (ако не ти се играе да правиш нов TTF с пичовете вътре и Ñ‚.н.), то само за дадения проект. Изисква допълнително усилия и време, но все пак не е невъзможно.

    Comment by Kaloyan — октомври 5 @ 21:52

  18. А ти защо си написал Mrasnika вместо Мръсника?
    Най-вярно, от всичко, което прочетох са двете причини – шрифтове и запомняне на домейна.
    Като притежател на домейн го твърдя.
    Но също е вярно, че с мерак лат. шрифт се кирилизира…това го правя доста често в сайта ми и става приятно.
    Но докато си нямаме домейни на кирилица, няма да си имаме и много лога на кирилица :)
    А домейни на кирилица се очакват скоро, така че ще има разнообразие на лога :)
    Интересна статия, между другото.

    Comment by komentar — октомври 6 @ 00:22

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.